Zaproszenie na historyczne spacery po Katowicach

 2 października 2020
-
 28 października 2020
Dotyczy UTW:
Katowice,

Ruszamy z jesienną edycją spacerów historycznych!
Czeka na was aż 19 wycieczek w różne zakątki Katowic, 

z czego 12 odbędzie się po raz pierwszy.

Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: spacery@fundacjazpasja.pl

Projekt został dofinansowany z budżetu miasta Katowice.

Dąbrówka Mała przed stu laty
14 września, godz. 16.30, prowadzenie Michał Bulsa

Spacer po historycznej części Dąbrówki Małej rozpoczniemy przy kościele pw. św. Antoniego, następnie przejdziemy do Parku Żołnierzy Września, w którym znajduje się pomnik z 1960 r. Park jest dawnym Ogrodem Jordanowskim z modernistycznym budynkiem przedszkola z lat 30. XX w. Później, idąc ul. Milowicką, zboczymy na chwilę by zajrzeć w okolice dawnego folwarku z 1853 r. Wracając ulicą Pod Młynem dotrzemy pod siedzibę OSP Dąbrówka Mała (straży istniejącej od 1895 r.). Przechodząc przez osiedle imienia ks. Konstantego Michalskiego – uczonego, profesora i rektora krakowskiego UJ w latach 30. XX w. – powrócimy ulicą Stacyjną w rejon kościoła i starego dworca kolejowego, gdzie zakończymy spacer.

Ewangelickie Katowice
17 września, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz

Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół.

Masońskie Katowice
23 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal

W Katowicach przed wojną działały liczne loże masońskie. Pokazujemy miejsca z nimi związane, opowiadamy tajemną historię tych stowarzyszeń.

Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna
24 września, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz

Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Na tropie drobnej przestępczości (tylko dla osób pełnoletnich)
25 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal

Coś dla prawdziwych poszukiwaczy historii z dreszczykiem. Pokazujemy miejsca napadów i przestępstw, zarówno tych przed jak i powojennych. Mroczne Katowice zaprezentują się ze swojej najczarniejszej strony.

Znane Katowiczanki
30 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal

Katowice mogą się poszczycić znanymi osobistościami, wśród nich było wiele ciekawych kobiet. Prezentujemy ich sylwetki oraz miejsca z nimi związane.

Nikiszowiec wg Zillmanów
1 października, godz. 17.00, prowadzenie Joanna Tofilska

Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny.

Szopienice śladami Kazimierza Kutza
2 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Daniela Dylus

W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser i przypomnimy miejsca ważne dla Kutza.

Spacer historyczny po Janowie
5 października, godz. 17.00, prowadzenie Michał Dzióbek

Spacer po 300-letniej dzielnicy Katowic podczas którego uczestnicy odwiedzą jej najważniejsze miejsca. Historia Janowa jest związana z rodem Mieroszewskich. Na ich dobrach rozpoczęto wydobywanie węgla, co dało początek kopalni „Morgenroth” z której wyrosła późniejsza kopalnia „Giesche” (Wieczorek).

Park Kościuszki jakiego nie znacie
7 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal

Przed wojną Park Kościuszki wyglądał zupełnie inaczej. Opowiadamy historię jego powstania, założenia oraz odkrywamy tajemnice niektórych miejsc parku.

Imprezowe Katowice (tylko dla osób pełnoletnich)
8 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal

Gdzie bawiono się i co pito w międzywojniu. Opowiadamy historie lokali, potańcówek i hoteli. Gdzie i jak bawiono się w dawnych Katowicach. Będzie trochę poważnie, trochę zabawnie, ale na pewno ciekawie.

Spacer historyczny po Szopienicach
9 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Daniela Dylus

Poznamy najważniejsze obiekty dawnego miasta Szopienice, posłuchamy o historii miejscowości; o tym jak spokojna wieś z szopą w herbie została hutniczym konglomeratem. Wrócimy do XIX wieku, czyli czasów, gdy w Szopienicach i Roździeniu mieszkali obok siebie katolicy, ewangelicy i Żydzi; imigranci zarobkowi z Królestwa Polskiego (np. Sosnowca), Galicji (Jaworzna), przybysze z Włoch czy urzędnicy z Niemiec. Wrócimy do czasów budowy kościoła św. Jadwigi i poszukamy śladów osób, które obchodziły szabat. Przypomnimy ludzi, którzy cieszyli się autorytetem: ks. Konrada Ściborskiego, ks. Józefa Dembończyka, Ernsta von Prittwitza, czy doktora Stauba.

Spacer historyczny po Bogucicach
12 października, godz. 17.00, prowadzenie Leszek Wysocki

Spacer zostanie poprowadzony przez najważniejsze miejsca Bogucic. Zacznie się od historii kopalni Ferdynand (później kopalni Katowice), następnie wzdłuż parku przejdziemy do kościoła, cmentarza, szkoły oraz starą kuźnię. Omówione zostaną najciekawsze historie mieszkańców z Bogucic oraz anegdoty związane z obiektami historycznymi z terenu dzielnicy.

Na zakupy – tropem dawnych szyldów
14 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal

Oprowadzamy po centrum Katowic pokazując jakie sklepy i manufaktury mieściły się w budynkach przed wojna. Pokazujemy stare reklamy i szyldy, jednocześnie opowiadając o historii właścicieli tych miejsc.

Katowice dzieciom – spacer dla dzieci
15 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal

Spacer w okolicach Rynku, na który zapraszamy rodziny z dziećmi. Pokażemy Beboka, Teatr Ateneum i Urząd Miasta.

Zwierzęta – Katowice zwierzyńcem stały
21 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Zapraszamy na spacer tropem zwierząt i tych, które kiedyś można było zobaczyć w Katowicach i tych które widoczne są na fasadach budynków do dzisiaj.

Tropem archiwalnych dokumentów
22 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal

We współpracy z Archiwum Urzędu Miasta Katowice oprowadzamy trasą pokazującą najbardziej spektakularne projekty architektoniczne powstałe w międzywojniu i przechowywane w Archiwum. Podczas spaceru pokażemy oryginalne dokumenty i porównamy je ze stanem dzisiejszym.

Śladami katowickich Żydów
28 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal

Spacer przybliżający ważne miejsca związane z Żydami w Katowicach. Odwiedzimy cmentarz żydowski, miejsca, gdzie znajdowały się synagogi oraz przybliżamy historię żydowskich przedsiębiorców z terenu Katowic.

Niebawem poznamy również termin listopadowego spaceru:

Katowicka Moderna – spacer po katowickiej architekturze lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia. Spacer

 

 

pon., 2020-09-07 12:00 — krzysteczko