Zaproszenie do udziału w warsztatach z arteterapii realizowanych w Śląskich Ogrodach Botanicznych

  2
września 
2015
Dotyczy UTW:
, Katowice

Cytujemy za oferentem:


 Katowice, 26.08.2015 r.

 

W związku z realizacją projektu pn.: ,,mój kawałek ogrodu” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego chcielibyśmy zaprosić Państwa Pacjentów do udziału w przedmiotowym wydarzeniu.

Projekt „mój kawałek ogrodu” powstał z myślą o czasowo wykluczonej młodzieży, tj. pacjentach oddziałów onkologicznych w regionie śląskim. Uczestnikami dodatkowo mogą być opiekunowie dzieci. W projekcie przewidziano kulturalno-artystyczne warsztaty mając na celu uwolnienie stanu psychicznego jaki towarzyszy młodym pacjentom z uwagi na izolację od świata zewnętrznego, w tym kulturowego. Zajęcia będą formą arteterapii, czyli powiązanych warsztatów twórczo-artystycznych, którym towarzyszyli będą animatorzy kultury, pracownicy ogrodów botanicznych, psychologowie. Arteterapia stanowi formę pomocy u osób chorych na nowotwory, mając na celu wspomaganie funkcjonowania pacjentów znajdujących się pod wpływem znacznego obciążenia psychicznego i emocjonalnego wywołanego objawami choroby nowotworowej.

Zaplanowane warsztaty artystyczne dla uczestników, którzy przy współpracy animatorów będących artystami/tutorami odpowiedzialnymi za stworzenie z grupą instalacji hydroponicznej, mają na celu naukę projektowania twórczego opartego na budowaniu zamkniętych ekosystemów ogrodów przez Beneficjentów projektu. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zaprojektować zarówno swój mały „ogródek” w postaci jednonaczyniowego systemu oraz wziąć udział wbudowaniu wspólnego ogrodu składającego się z systemu wielu połączonych elementów. Zadanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy w zakresie botaniki, dodatkowo proces będą wspomagali animatorzy. To łatwe proste i przyjemne zadanie przyrodnicze ma stanowić formę relaksu, wspólnego spędzenia czasu nad planowaniem sztuki. Każdy uczestnik będzie mógł swój zaplanowany indywidualnie ogródek zabrać ze sobą i opiekować się nim osobiście.

Mentorem projektu jest dr hab. Jolanta Jastrząb, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Projekt odpowiada na potrzeby grupy docelowej w postaci umożliwienia kontaktu ze sztuką w trudnych warunkach, w jakich się znajdują podczas procesu leczenia, podnosząc jednocześnie ich wiedzę i umiejętności oraz rozwinie twórcze zdolności, co poprzez działania interdyscyplinarne pozwoli połączyć zadania kulturalne z edukacyjnymi, stymulującymi kreatywność. Fundacja Giesche ul. Porcelanowa 23 40-246 Katowice NIP: 954 273 85 92

śr., 2015-09-02 19:58 — krzysteczko