Światowe Forum Miejskie w Katowicach 26-30.06.2022

30 czerwca 2022
, Sosnowiec, Jastrzębie Zdrój, Katowice

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy w dniach 26–30 czerwca na Wydział Humanistyczny UŚ w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4). W ramach Światowego Forum Miejskiego 2022 zostanie utworzona Strefa Nauki – otwarta i dostępna przestrzeń refleksji, wymiany myśli i debat na temat budowania lepszej przyszłości w miastach. Będzie to miejsce spotkań przedstawicieli nauki z całego świata, delegatów, władz samorządowych i mieszkańców miasta.

Spotkania w Strefie Nauki przyjmą postać wykładów i prelekcji zaplanowanych na scenie głównej oraz różnorodnych form i aktywności w jej otoczeniu, zarówno w przygotowanych na ten cel namiotach, jak i w budynku Wydziału Humanistycznego UŚ. Państwa uwadze polecamy szczególnie:
– dyskusję „Infrastruktura sportowa w mieście” (28.06, godz. 17.00–18.00, scena główna),
– panel pn. „Zdrowie w mieście – nowoczesne technologie w medycynie i rehabilitacji” (28.06, godz. 18.00–19.00, scena główna),
– wykład pt. „Ekoinnowacje i zielona transformacja miast regionów górniczych” (28.06, godz. 18.55–19.55, scena dolna),
– rozmowę z prof. Zbigniewem Nawratem „Roboty w medycynie” (29.06, godz. 17.00–18.00, scena dolna),
– spotkanie pn. „Innowatorzy społeczni w wielkim mieście” (29.06, godz. 19.00–20.00, scena główna),
– wystawę „Przemiany” fotografii autorstwa Agnieszki Majnusz (od 26 do 30.06),
– wystawę „Przestrzenie audiowizualności” (od 26 do 30.06).
Zachęcamy również do zabrania ze sobą najmłodszych, w niedzielę 26 czerwca w Strefie Nauki będą czekać na nich takie atrakcje jak:
– koncert piosenek dla dzieci „Archiwum dobrej piosenki” (godz. 16.00–17.00, scena główna),
– ŚFN On Tour – popularnonaukowe warsztaty i stanowiska pokazowe (godz. 15.00–18.30), spośród których szczególnej uwadze polecamy:
    • „Materiały zwykłe i niezwykłe” – na stanowisku będą oczekiwać na uczestników naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej wraz z różnymi materiałami – zarówno tymi znanymi z życia codziennego, jak i całkiem niezwykłymi. Pokażą oni, jak materiały są zbudowane i jak od tej budowy zależą własności różnych substancji, a także zaprezentują materiały, które się przyciągają. Na stanowisku będzie też można spróbować swoich sił jako papierniczy inżynier – uczestnicy spróbują zmienić zwykły papier w małe obiekty techniki inżynierskiej.
    • Koło Naukowe Faunatycy – odwiedzający będą mogli zapoznać się z różnymi aspektami świata zwierząt. Będzie to świetna okazja do spróbowania swoich sił w odgadywaniu, do kogo należały kiedyś zebrane przez członków Koła czaszki i pióra, posłuchania, jak „śpiewają” nietoperze, czy też zaprzyjaźnienia się z całkiem żywymi, małymi podopiecznymi. Oprócz tego jeśli ktoś zechce spróbować swoich sił w części artystycznej, będzie mógł złożyć sobie nowego papierowego przyjaciela techniką orig ami.

Zapraszamy również na pozostałe wydarzenia odbywające się w Strefie Nauki..

Szczegóły znajdują się na stronie: https://us.edu.pl/event/swiatowe-forum-miejskie-2022

czw., 2022-06-23 13:46 — Anonim