Filmowy Uniwersytet III Wieku w kinie Helios

18 listopada o godz. 15:00

"Papusza"

reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze

"Papusza" to film o nieco dziś zapomnianej romskiej poetce, która jako pierwsza spisała swoje wiersze. Jej biografia sama w sobie jest materiałem na scenariusz fascynującej historii o kobiecie, która szuka sobie miejsca w tradycyjnej społeczności. Jak każdy poeta już jako dziecko jest nieco inna niż jej otoczenie, bardziej wrażliwa, bardziej spostrzegawcza, bardziej niezależna. Rodzina jednak zaplanowała już jej życie, znalazła najlepszego kandydata na męża, ustaliła, że zamiast uczyć się czytać i pisać ma spełniać się jako matka i żona. Bronisława Wajs wybrała jednak inną drogę i jako Papusza, czyli "lalka" zaczęła tworzyć.W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papuszy" - efekt współpracy z Jerzym Ficowskim, który przetłumaczył go na język polski. "Papusza" to przejmujący obraz świata, którego już nie ma, świata taborów, tajemnic i tradycyjnych pieśni.

Przed seansem zapraszamy na prelekcję, po seansie natomiast na dyskusję i filiżankę kawy.

• Cena spotkania dla słuchaczy Uniwersytetów III Wieku i Seniorów wynosi 13 zł.
  • Przed seansem zapraszamy na prelekcję filmoznawcy a po filmie - na dyskusję
  • Seanse będą odbywać się w jednej z dziewięciu klimatyzowanych sal kina Helios.
  • W cenę biletu wliczona filiżanka aromatycznej kawy w kawiarence
  • Więcej informacji pod numerem 32 603 01 06 oraz w biurze kina Helios (ul. Uniwersytecka 13, 40-007 Katowice).

Anna Czarnota

Specjalista ds. Kluczowych Klientów